Bezpłatny nocleg

Dariusz Szczecina        21 października 2014        Komentarze (0)

W artykule Czy miejsce do spania w kabinie pojazdu to zapewnienie kierowcy bezpłatnego noclegu w podróży służbowej pisałem o różnicy pomiędzy pojęciami „miejsce do spania w kabinie” a „bezpłatny nocleg” , który pracodawca ma obowiązek zapewnić podczas podróży służbowej także kierowcy.

Skoro wiesz już, że te pojęcia nie są tożsame, to wyjaśnię może jakie warunki powinien spełniać twój nocleg, aby mógł być uznany za bezpłatny nocleg w rozumieniu rozporządzenia o podróżach służbowych (tak skrótowo nazwaliśmy rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej).

Tutaj znowu z pomocą przychodzi uchwała siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego z dnia 12 czerwca 2014r., sygn. akt II PZP 1/14, która odnosi pojęcie „noclegu” do usługi hotelarskiej obejmującej nie tylko zapewnienie samego miejsca do spania (leżanki), ale także możliwość skorzystania z toalety, prysznica, przygotowania gorących napojów i posiłków (o ile wyżywienie nie jest elementem usługi hotelarskiej).

Bezpłatny nocleg to zatem nocleg w hotelu, motelu, a nawet w domku kempingowym lub w innym miejscu przeznaczonym do nocowania, które posiada udogodnienia niezbędne dla Twojego wypoczynku po dniu pracy.

Kabina twojego ciągnika nie jest takim miejscem.

 

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Szczecina Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Szczecina z siedzibą w Tychach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@szczecina-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: