Bezpłatny nocleg

Dariusz Szczecina        21 października 2014        Komentarze (0)

W artykule Czy miejsce do spania w kabinie pojazdu to zapewnienie kierowcy bezpłatnego noclegu w podróży służbowej pisałem o różnicy pomiędzy pojęciami „miejsce do spania w kabinie” a „bezpłatny nocleg” , który pracodawca ma obowiązek zapewnić podczas podróży służbowej także kierowcy.

Skoro wiesz już, że te pojęcia nie są tożsame, to wyjaśnię może jakie warunki powinien spełniać twój nocleg, aby mógł być uznany za bezpłatny nocleg w rozumieniu rozporządzenia o podróżach służbowych (tak skrótowo nazwaliśmy rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej).

Tutaj znowu z pomocą przychodzi uchwała siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego z dnia 12 czerwca 2014r., sygn. akt II PZP 1/14, która odnosi pojęcie „noclegu” do usługi hotelarskiej obejmującej nie tylko zapewnienie samego miejsca do spania (leżanki), ale także możliwość skorzystania z toalety, prysznica, przygotowania gorących napojów i posiłków (o ile wyżywienie nie jest elementem usługi hotelarskiej).

Bezpłatny nocleg to zatem nocleg w hotelu, motelu, a nawet w domku kempingowym lub w innym miejscu przeznaczonym do nocowania, które posiada udogodnienia niezbędne dla Twojego wypoczynku po dniu pracy.

Kabina twojego ciągnika nie jest takim miejscem.

 

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: