Chcesz wygrać z pracodawcą? Ważne jak zaczniesz

Dariusz Szczecina        30 listopada 2014        Komentarze (0)

Coraz więcej kierowców zawodowych (a często także ich żony;-)) dzwoni z pytaniem, jak mogą rozpocząć sprawę o zapłatę ryczałtów za nocleg, delegacji (diet), nadgodzin, a czasem także i premii. Pytania o to jakie dokumenty są potrzebne są już na tyle częste, że chyba już czas najwyższy na zajęcie się tym tematem.

Przede wszystkim pamiętaj, że w sprawie takiej jak twoja najważniejsze są dokumenty. Oczywiście przydadzą się także świadkowie, ale przecież z reguły kierowca zawodowy jeździ w trasy sam. Nie znaczy to jednak, że świadek nie jest Ci potrzebny, ale szerzej o tym napiszę kiedy indziej.

To co musisz przygotować w pierwszej kolejności to twoja umowa o pracę. Nie chodzi tu jednak tylko o umowę o pracę, ale także o wszystkie aneksy, porozumienia i inne oświadczenia (z reguły pisma) dotyczące zmiany warunków pracy i płacy. Najlepiej gdybyś mógł przygotować wszystkie umowy, które zawarłeś z pracodawcą, od którego chcesz dochodzić roszczeń.

Jeżeli twój stosunek pracy (umowa o pracę) już ustał (i bez znaczenia czy doszło do tego na mocy porozumienia stron, wskutek złożenia oświadczenia o rozwiązaniu umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia czy też w drodze zwolnienia dyscyplinarnego), to koniecznie przygotuj także świadectwo pracy. Twój pracodawca musi je wydać o ile stosunek pracy został zakończony.

Kolejne dokumenty, które będą niezbędne to regulamin pracy i regulamin wynagradzania. Niestety to nie są dokumenty, których kopie pracownik otrzymuje przy przyjęciu się do pracy. Bez problemu znajdziesz je w dziale kadr, ale dostęp do nich jest problematyczny jeżeli pożegnałeś się już z twoim pracodawcą. Z kolei kiedy jeszcze jesteś pracownikiem, to z reguły nie zależy Ci na uzyskaniu kopii tych dokumentów. Zgodnie z przepisami kodeksu pracy pracodawca powinien udostępnić pracownikowi treść obowiązujących u pracodawcy przepisów prawa pracy.

Niestety często „udostępnić” to nie to samo co wydać kopie. Z doświadczenia wiem, że często udostępnienie ogranicza się jedynie do odczytania treści poszczególnych przepisów regulaminów, a zdarza się niestety, że ogranicza się ono wręcz do opowiedzenia przez kadrowca o tym jakie zasady obowiązują w firmie.

Zdarzają się jednak i pozytywne przykłady, o których warto napisać. Tak na przykład Raben Transport Sp. z o.o. nie tylko udostępnia pełen tekst aktualnie obowiązujących regulaminów pracy i wynagradzania, ale co więcej dostęp taki zapewnia każdemu kierowcy online po zalogowaniu do tzw. strefy kierowcy.

I najważniejsze. Dokumenty, o których wspomniałem, pozwolą ustalić zasady obliczania ryczałtów za nocleg, diet, a także wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Do oszacowania wysokości twoich roszczeń musimy jednak ustalić np. kiedy i do jakich krajów podróżowałeś, o której godzinie przekraczałeś granice oraz w jakich datach i godzinach wykonywałeś twoją pracę.

Do tego potrzebne będą np. takie dokumenty jak:

  1. Kopie lub wydruki danych z karty kierowcy.
  2. Zestawienie kart trasowo miejscowych (lub innych dokumentów, w których pracodawca rozlicza delegacje kierowcy)
  3. Twoje osobiste, robione na bieżąco notatki (kalendarze) opisujące twoje trasy.

Zawsze możesz zacząć bez tego wszystkiego. To twoja decyzja. Pytanie jednak czy warto?

PS.

Pytanie czy warto jest niby retoryczne, ale odpowiem. Nie, nie warto, ale o tym też innym razem.

Od czego zacząć

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Szczecina Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Szczecina z siedzibą w Tychach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@szczecina-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: