Jak posłowie podróżują za granicę

Dariusz Szczecina        26 listopada 2014        Komentarze (0)

W moim wpisie Gdyby posłowie Hofman, Kamiński i Rogacki byli kierowcami zastanawiałem się jakie dokładnie zasady stosuje się do delegacji zagranicznych posłów.

Jak może pamiętasz zwróciłem się z pytaniem do Kancelarii Sejmu o przesłanie treści przepisów regulujących kwestię podróży służbowych naszych posłów.

Otrzymałem właśnie odpowiedź. Tak jak podałem wcześniej szczegółowe zasady i tryb wypłaty diet parlamentarnych oraz należności posłów i senatorów delegowanych przez Sejm poza granice kraju określono w uchwale nr 44 Prezydium Sejmu z dnia 1 lipca 1996r. Uchwała ta była zmieniana 3 razy, a jej aktualną treść znajdziesz pod linkiem wyżej.

Cóż z treści tej uchwały wynika, że w przypadku podróży służbowych w naszym kraju mamy nie tylko podział administracja vs. pracodawcy prywatni, ale także posłowie vs. cała reszta.

Zobacz zresztą sam:

  1. dieta posła z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju jest powiększona o 75%,
  2. poseł podróżujący za granicę własnym samochodem ma prawo do zwrotu kosztów według stawek za 1 km powiększonych o 50%.

Ale to nie wszystko. W uchwale mamy jeszcze najbardziej chyba interesujący przepis par. 2 ust. 4, który stanowi, że:

W przypadku podróży służbowej za granicę odbywanej samochodem stanowiącym własność posła, jeżeli jej całkowity koszt przewyższa koszty podróży służbowej odbywanej środkami komunikacji lotniczej, Marszałek Sejmu może podjąć decyzję o wypłacie posłowi należności stanowiącej równowartość kosztów podróży służbowej odbywanej środkami komunikacji lotniczej.

Przepis ten został dodany w roku 2009, ale chyba nie jest zbyt często stosowany.

Zwróć uwagę, że Marszałek może, a nie musi podjąć decyzji o wypłacie równowartości kosztów podróży odbytej samolotem. Ciekawe jak często Marszałek wykorzystuje swoje uprawnienie?

Gdyby Sejm miał zdolność upadłościową to pewnie już kilka razy musiałby ogłosić upadłość. Czy tam na górze już nie liczą kosztów?

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Szczecina Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Szczecina z siedzibą w Tychach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@szczecina-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: