„Podróż służbowa Kierowcy” czyli co ?

Dariusz Szczecina        02 października 2014        Komentarze (0)

Diety, zwrot kosztów noclegu (w tym ryczałt za nocleg) oraz zwrot innych niezbędnych udokumentowanych wydatków Kierowcy to pojęcia związane z podrożą służbową.

Żeby więc ustalić kiedy jako Kierowca zawodowy masz prawo do tych świadczeń, powinniśmy najpierw ustalić czym właściwie jest podróż służbowa Kierowcy.

Definicję podróży służbowej zawiera art. 2 pkt 7 ustawy o czasie pracy kierowców z dnia 16 kwietnia 2004r. (Dz.U. 2012.1155). Zgodnie z tym przepisem podróż służbowa to:

każde zadanie służbowe polegające na wykonywaniu, na polecenie pracodawcy:
a) przewozu drogowego poza miejscowość, o której mowa w pkt 4 lit. a, lub
b) wyjazdu poza miejscowość, o której mowa w pkt 4 lit. a, w celu wykonania przewozu drogowego.

Sytuacja jest więc prosta. Podróżą służbową jest dla Ciebie każdy przewóz drogowy i każdy wyjazd w celu wykonywania przewozu drogowego, który wykonujesz poza siedzibą Twojego pracodawcy.

Siedziba pracodawcy to nie konkretny adres, ale miejscowość. Jeżeli np. jedziesz z Tychów do Katowic to jesteś już w podróży służbowej (nieważne, że krótkiej). Jeżeli jednak podróżujesz z ładunkiem z browaru w Tychach gdzieś do magazynu, który także znajduje się w Tychach to niestety, ale taki przejazd nigdy nie będzie podróżą służbową.

Nie myśl jednak, że ustalenie co jest, a co nie jest podróżą służbową, od zawsze było to takie proste i oczywiste. Korzystne dla Kierowców rozwiązanie przyjęto dopiero nowelizacją ustawy o czasie pracy kierowców z dnia 12 lutego 2010r., która weszła w życie 3 kwietnia 2010r. Wcześniej sądy, w tym i Sąd Najwyższy, miały na ten temat bardzo rozbieżne poglądy. Najlepiej pokazuje to Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 19.11.2008r., sygn. II PZP 11/08 zgodnie z którą:

Kierowca transportu międzynarodowego odbywający podróże w ramach wykonywania umówionej pracy i na określonym w umowie obszarze jako miejsce świadczenia pracy nie jest w podróży służbowej w rozumieniu art. 775 § 1 k.p.

Na szczęście od nowelizacji ustawy o czasie pracy kierowców problem już nie istnieje, a uchwałę II PZP 11/08 możemy odesłać do lamusa.

Pamiętaj zatem, że w podróży służbowej jesteś zawsze kiedy tylko na polecenie pracodawcy pracujesz poza jego siedzibą. Definicja podróży służbowej Kierowcy jest przy tym całkowicie uniezależniona od definicji z Kodeksu pracy, a potwierdził to także Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 20 maja 2011r., wydanym w sprawie o sygn. II UK 349/10.

 

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: