Przedawnienie roszczeń kierowców zawodowych. Część 1.

Dariusz Szczecina        30 października 2014        Komentarze (1)

Przeglądając różne fora i czytając artykuły w sieci musiałeś spotkać się z magicznym pojęciem przedawnienia roszczeń.

Mało kto opisuje na czym dokładnie polega przedawnienie roszczeń, ale wszystkie źródła podają, że okres przedawnienia roszczeń pracowniczych wynosi 3 lata. To prawda.

Omówię to jednak dokładniej żebyś nie miał wątpliwości.

Po pierwsze przedawnienie roszczeń dotyczy jedynie roszczeń majątkowych. Nie rozbieram tego pojęcia na części pierwsze, ale twoje roszczenia przeciwko pracodawcy są właśnie takimi roszczeniami majątkowymi (np. wynagrodzenie za pracę, wynagrodzenie za nadgodziny, należności  z tytułu odbycia podróży służbowej w tym diety, ryczałty noclegowe). Fantazja może podpowiadać co prawda pewną grupę roszczeń wobec pracodawcy o charakterze niemajątkowym, ale nie o tym będę pisał.

Skoro już wiemy jakie roszczenia (żądania) mogą ulec przedawnieniu to ustalmy na czym to przedawnienie roszczeń polega?

Przedawnienie roszczeń (wszystkich, w tym także roszczeń pracowników – kierowców zawodowych) polega na tym, że po upływie terminu przedawnienia twój pracodawca może uchylić się od zapłaty (tak art. 117 par. 1 kodeksu cywilnego). Kodeks pracy w art. 292 mówi wprost, że roszczenia przedawnionego nie można dochodzić. Oznacza to tyle, że po upływie przedawnienia pracodawca nie musi już Tobie zapłacić, a ewentualna zapłata będzie zależała wyłącznie od jego dobrej woli.

Jak to podałem wcześniej, przedawnienie twoich roszczeń wynikających ze stosunku pracy następuje po upływie 3 lat od dnia wymagalności (art. 291 par. 1 kodeksu pracy). Terminy przedawnienie nie mogą być przez strony zmieniane.

Jak liczyć termin przedawnienia roszczeń?

Na początek musisz ustalić dzień, w którym twoje roszczenie stało się wymagalne. Dzień wymagalności roszczenia to po prostu dzień, w którym twój pracodawca miał zapłacić Tobie wynagrodzenie, diety, ryczałty i inne świadczenia związane ze stosunkiem pracy (umowa o pracę), który was łączy.

Przykład:

Zgodnie z treścią regulaminu obowiązującego u twojego pracodawcy wynagrodzenie za pracę jest wypłacane z dołu (po przepracowanym miesiącu) w dziesiątym dniu kolejnego miesiąca. Wynagrodzenie za styczeń 2012r. płatne jest zatem 10 lutego 2012r. Skoro okres przedawnienia roszczeń wynosi 3 lata to twoje roszczenie o zapłatę wynagrodzenia za styczeń 2012r. przedawni się z upływem 10 lutego 2015r.

Jeżeli mówimy o przedawnieniu roszczeń to koniecznie muszę omówić jeszcze takie pojęcia jak zawieszenie biegu przedawnienia oraz przerwanie biegu przedawnienia (te dwie konstrukcje są kluczowe ponieważ to one decydują o tym jak możesz walczyć z przedawnieniem). O tym już w kolejnym wpisie.

 

 

 

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Marek 2 października, 2022 o 22:17

Witam serdecznie
Mam pytanie na które nie mogę znaleźć odpowiedzi, czy prawo jazdy upoważniające do wykonywania zawodu kierowcy się przedawnia? jeździłem w swoim czasie samochodami powyżej 3,5 tony w różnych przedsiębiorstwach również państwowych, przez parę lat wykonywałem inną pracę i zastanawiam się czy jakbym chciał powrócić do zawodu kierowcy to uprawnienia które zdobyłem wcześniej są dalej aktualne. Moje prawo jazdy B+E i C+E lecz w dokumentach nie widnieje już kod ani zapis tylko prawo jazdy wazne bez podania okresu czyli bezterminowe. Proszę o informację.
Pozdrawiam wszystkich Marek.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Szczecina Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Szczecina z siedzibą w Tychach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@szczecina-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: