Ryczałt za pracę w godzinach nadliczbowych kierowcy … warto powalczyć

Dariusz Szczecina        24 sierpnia 2016        3 komentarze

Jesteś kierowcą zawodowym. Pracujesz w ruchu krajowym lub międzynarodowym. Przewozisz przeróżne towary od materacy po samochody. Twoje auto jest wprost z salonu lub nawet 13 letnie. Jesteś młodym kierowcą lub też takim z wieloletnim doświadczeniem. Jeździsz dużo lub bardzo dużo …

Różnic pomiędzy poszczególnymi kierowcami oraz ich warunkami pracy jest wiele. Prawie każdy z Was ma jednak w umowie o pracę zapis, że składnikiem wynagrodzenia jest ryczałt za pracę w godzinach nadliczbowych.

Ryczałt za nadgodziny. Brzmi ciekawie, ale stawki tego ryczałtu z reguły ciekawe już nie są. Spójrz proszę do swojej umowy o pracę, którą pewnie masz ze sobą w ciężarówce i powiedz ile wynosi twój ryczałt za pracę w nadgodzinach?

Sprawdzałem umowy o pracę setek kierowców. Treść umów jest z reguły podobna. Wysokość ryczałtu za pracę ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy jest prawie zawsze symboliczna.

Ile wynosi ryczałt za nadgodziny? Różnie bo przecież ustala go sam pracodawca. Kwoty to 100 zł, 150 zł, 175 zł, ale równie dobrze i 5 000 zł (tutaj jednak poniosła mnie fantazja). Nie chcę generalizować, ale z reguły wysokość ryczałtu za nadgodziny to ok 150 do 200 zł.

Spójrz teraz na swoje wynagrodzenie zasadnicze, które z wielkim prawdopodobieństwem jest równe minimalnemu wynagrodzeniu za pracę. Podziel to wynagrodzenie zasadnicze przez ilość godzin wymiaru czasu pracy w danym miesiącu. Uzyskasz wartość jednej godziny swojej pracy.

Spójrz teraz proszę na wydruki lub pliki z tachografu lub twojej karty kierowcy. Ile godzin czasu pracy (jazda + młotki) miałeś w ubiegłym miesiącu, dwa, trzy czy cztery miesiące temu?

Porównaj teraz wysokość twojego ryczałtu za nadgodziny z iloczynem godzin nadliczbowych i stawki za jedną godzinę twojej pracy.

Nie jestem wróżką, ale prawie na pewno twój ryczałt za nadgodziny jest dużo niższy niż wartość wynagrodzenia za pracę w nadgodzinach, które powinno zostać Tobie wypłacone !!! Różnica to czasem 100 %, czasem 300 % ale nierzadko także i 1 300%. To twoje wynagrodzenie, które powinno być Tobie wypłacone.

Teraz do uzyskanej kwoty dolicz jeszcze minimum 50% więcej (to dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych, który może wynosić właśnie owe 50% albo i 100%).

Czy możesz zatem domagać się zapłaty wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych skoro pracodawca wypłaca tzw. ryczałt za nadgodziny?

Możesz. Pamiętaj, że z istoty ryczałtu wynika, że określa on wartość wynagrodzenia jedynie w sposób przybliżony. Jeżeli wysokość ryczałtu znacząco odbiega na niekorzyść pracownika od wysokości wynagrodzenia przysługującego stosownie do liczby godzin nadliczbowych rzeczywiście przepracowanych, to pracownik może żądać ich uzupełnienia. Sąd Najwyższy stwierdził, że

jeżeli pracodawca może spełniać świadczenie pieniężne w formie ryczałtu, to ryczałt ten powinien odpowiadać, choćby w przybliżeniu, świadczeniu, które przysługuje pracownikowi na ogólnych zasadach (wyrok SN z dnia 1 grudnia 1998 r., I PKN 464/98, OSNAPiUS 2000, nr 2, poz. 50).

 

P.S.

Pamiętaj o regularnym sczytywaniu karty kierowcy. To twoja karta, a jej głównym celem jest ewidencjonowanie twojego czasu pracy. Zrób to gdziekolwiek lub u mnie w Kancelarii.

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wojciech Rudzki 24 sierpnia, 2016 o 18:01

Jak długo trwa średnio postępowanie sądowe w takiej sprawie? Zakładam, że ew. żądania w tym zakresie nie są spełniane dobrowolnie…

Odpowiedz

Dariusz Szczecina 25 sierpnia, 2016 o 09:50

To zależy ….
od tego do którego Sądu trafia pozew,
od tego na jakiego biegłego trafimy,
od tego jakimi dowodami możemy dysponować,
od inicjatywy stron,
od kalendarza sędziego i stopnia obłożenia jego referatu,
od tego czy świadkowie stawią się na pierwsze wezwanie Sądu,
od tego czy w sprawie musimy korzystać z pomocy sądowej …

W stosunkach pomiędzy kierowcami a przewoźnikami nie ma miłości. Panują tu uczucia zupełni odmienne, a zatem zawarcie ugody to wyjątek.

Odpowiedz

Zbigniew 8 lutego, 2017 o 13:53

Treść Mojej umowy brzmi następująco ; MINIMALNA PŁACA KRAJOWA W TYM 25% ZALICZKA NA POCZET RYCZAŁTU ZA CZAS DYŻURU [ czyli 420 zł ] NASTĘPNIE 5% RYCZAŁT ZA PRACE W PORZE NOCNEJ [czyli 84 zł ] I JAKO BONUS DODATEK ZA PRACE W GODZINACH NADLICZBOWYCH [ 5 zł miesięcznie ]

WNIOSEK ; NAJNIŻSZA KRAJOWA WYNOSI 1196 zł NETTO [w roku 2014] minus 420 zł minus 84 zł no i za nadgodziny 5 zł rachunek jest prosty ; najniższa krajowa białej floty z Mikołowa 687 zł

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Szczecina Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Szczecina z siedzibą w Tychach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@szczecina-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: